Atsivertėlis / Zawrócony
Atsivertėlis / Zawrócony

1994, Lenkija, tragikomedija, 79 min.

Režisierius ir scenarijaus autorius: Kazimierzas Kutzas
Operatorius: Wieslawas Zdortas
Vaidina: Zbigniewas Zamachowskis, Anna Waszczyk, Marekas Kondratas, Henrykas Bista, Stanislawas Gorka, Zofia Rysiowna, Krzysztofas Janczaras, Monika Bolly ir kt.

Apdovanotas:
Lenkų kino festivalio Gdynėje apdovanotas už geriausią vaidmenį aktoriui Zbigniewui Zamachowskiui, už geriausią garso takelį ir už geriausią filmą.

Karinės padėties Lenkijoje metai. Kaimo stuobrys Tomekas atvyksta į miestą, ir įsidarbina dideliame fabrike. Tarp politikuojančių ir „Solidarumo“ judėjimą palaikančių darbininkų jis jaučiasi nejaukiai. Viršininkas paprašo jo pasekti, kas ateis į nelegalų „Solidarumo“ narių mitingą, ir paskųsti juos. Įsijautęs į „partinę užduotį“, Tomekas pats prisijungia prie dainuojančių patriotines dainas demonstrantų. Kitą dieną jo nuotrauka patenka į laikraštį. Tomekas suimamas, jis kaltinamas bendradarbiavimu su nelegalaus protesto dalyviais. Po įvairių tragikomiškų peripetijų Tomekas iš lojalaus komunistų valdžiai piliečio „atsiverčia“ į aršų savo šalies patriotą.

Kazimierzas Kutzas (g. 1929, Šopenicoje, Lenkijoje) – žinomas lenkų kino ir teatro režisierius, scenaristas, publicistas, politinis veikėjas. Sukūrė daugiau nei 20 įvairaus žanro filmų. Baigė Lodzės kino mokyklą. Kine debiutavo 1959 metais karine drama „Kryžius už narsą“. Statė spektaklius įvairiuose šalies teatruose Varšuvoje, Vroclave ir kitur. Kartu su kolegomis įsteigė „Silezijos kino kompaniją“ ir jai vadovavo. Dėstė aukštosiose teatro ir kino mokyklose, dirbo televizijoje, buvo išrinktas į Lenkijos senatą. Žymiausi filmai: realistinės dramos „Niekas neskambina“ (1960), „Žmonės iš traukinio“ (1961, Lokarno kino festivalio prizas), „Juodos žemės druska“ (1970), kuriuo pradedama trilogija apie K. Kutzo gimtąjį Aukštutinės Silezijos regioną, „Karūnos perlas“ (1972), „Vieno rožinio karoliukai“ (1980, Karlovy Vary kino festivalio specialus prizas) ir kt. Filmai pasižymi savitu humoru, tragikomiška intonacija, atidžiu žvilgsniu į kasdienybės detales, jautrumu socialinėms problemoms.

„Aš norėjau sukurti Silezijos krašto mitologiją, kuri sukilnintų šį regioną“, – prisipažino Silezijos kino dainiumi vadinamas režisierius.

Kultūra gyvai

Kinas mieste

2009 06 17 - 2009 08 21 / Europos kinas istoriniuose Vilniaus ir Kauno kiemuose

 
© 2009 Visos teisės saugomos.
VšĮ Meno avilys.

Sprendimas: TAPE