Kai aš mažas buvau
Kai aš mažas buvau

1968, Lietuva, kino apysaka, 70 min.

Režisierius: Algirdas Araminas
Scenarijaus autoriai: Icchokas Meras, Algirdas Araminas; Mati Unto apysakos „Lik sveikas, rudas katine“ motyvais.
Operatorius: Donatas Pečiūra
Vaidina: Linas Kriščiūnas, Julija Kavaliauskaitė, Elena Remišauskienė, Elena Savukynaitė, Gediminas Karka, Juozas Miltinis, Kazimieras Valaitis, Henrika Hokušaitė, Bronius Babkauskas, Vytautas Kernagis, Jonas Kavaliauskas, Dalia Krikščiūnaitė ir kt.
 
Abiturientai Eglė ir Tomas, pasidavę neaiškiam impulsui, pabėga iš formalios ekskursijos po muziejų. Juodu palankiai priima žirgyno sargas, leidžia net pajodinėti. Deja, namie Tomo su senoviškais pamokymais laukia teta, o mokykloje – chemijos dvejetas. Eglės ir Tomo draugystė rutuliojasi toliau, kol herojės, bandančios piešti, neima mokyti dailininkas profesionalas. Tomo vaizduotė kunkuliuoja, jis išgyvena pavydo kančias, nori su įtariamu konkurentu pasikalbėti „vyriškai“, bet tik pasigeria, ir jį, kad nejaudintų tetos, nakčiai priglaudžia kaimynė, pantomimos aktorė Gina. Ar jaunieji herojai gavo po pirmąją gyvenimo pamoką, lieka neaišku. Jiedviem susitikus, Eglė su moterišku išmintingumu žengia pirmąjį susitaikymo žingsnį.
 
Filmą žymi retai sutinkamas nuoširdumo pojūtis, ano meto Vilniaus atmosfera, pamatyta įsimylėjusiu, kaip herojai, žvilgsniu. Galima suvokti, kodėl šią naivią ir žavingą pirmosios meilės istoriją taip neigiamai sutiko Maskvos kritika. Ekrane visai atsiribota nuo socialinės sovietų tikrovės, jai skiriama nebent lengva ironija, kai per televiziją rusų veikėjas patetiškai smerkia striptizą, kai, tetai klausiant, kur išsiruošė pasipuošęs Tomas (aišku, į pasimatymą su Egle), jis atsako: „Į susirinkimą... komjaunimo“ – ir šį melą tuojau palydi „Hello, Dolly“ melodija, pirmoji konjako taurelė. Filme regime charakteringą, savitą ir inteligentišką Europos miestą su atitinkamais, vidujai laisvais personažais. Neveltui „Kai aš mažas buvau“ tapo lyg emblemišku 7-ojo dešimtmečio kartos kūriniu. Kiek nuolaidžiaujant, jį būtų galima įrašyti į pirmųjų F. Truffaut, M. Formano juostų apie tokius pat paauglius sąrašą. Gerai, kad toks filmas Lietuvoje yra.
Saulius Macaitis

Algirdas Araminas (g. 1931, Panevėžyje – m. 1999, Vilniuje) – lietuvių kino operatorius, režisierius. Lietuvos kino studijoje pradėjo dirbti 1958 metais operatoriaus asistentu, vėliau operatoriumi ir režisieriumi. Nuo 1983 metų – Valstybinio televizijos ir radijo režisierius.
Pirmasis savarankiškas operatoriaus darbas – filmo ,,Gyvieji didvyriai“ novelė ,,Lakštingala“. Kitos operatoriaus nufilmuotos juostos – ,,Svetimi“, ,,Vienos dienos kronika“.
1964 metais A. Araminas parašė scenarijų dokumentiniam filmui ,,Aš – ,,Rambynas“, pats jį filmavo ir režisavo. 1966 metais kartu su aktoriumi Gediminu Karka pastatė pilno metražo vaidybinį filmą ,,Naktys be nakvynės“. Debiutavo režisūroje novelių filmu ,,Surask mane“ (1967) . Jau čia išryškėjo A. Araminui būdingas poetinis žvilgsnis į tikrovę, dėmesys etinėms ir dorovinėms problemoms. Vėliau vieną po kito sukuria du filmus jaunimui – ,,Kai aš mažas buvau“ (1968) bei ,,Maža išpažintis“ (1972), kurie ir šiandien lieka vienais įdomiausių lietuviškų filmų apie bręstantį jaunimą, pirmąją meilę, suaugusių ir vaikų konfliktus. Deja, blogiau sekėsi režisieriui dvasinių saitų paieškas perkelti į suaugusiųjų pasaulį. Filmai ,,Laimingas laimės neradęs“ ir ,,Ilga kelionė prie jūros“ nuvylė savo nenatūralumu, banaliais samprotavimais ir pretenzingumu. Vėliau A. Araminas grįžo prie jam sėkmingos vaikų, paauglių tematikos. Devintajame dešimtmetyje kartu su rašytoja Violeta Palčinskaite sukūrė trys filmus vaikams ,,Andrius“ (1980), ,,Traukinys į Bulzibarą“ (1986), ,,Geležinė princesė“ (1988).
Apie filmą ,,Kai aš mažas buvau“ A. Araminas sakė: ,,Mūsų herojai protestuoja prieš melą, veidmainystę, kaukes, kurias užsideda žmonės. Tik klausimas, kiek suvoktas šis procesas, kiek jis kyla iš vidinės esmės, o ne dėl pozos. Apie tai mes ir norim papasakoti.“ 

Kultūra gyvai

Kinas mieste

2009 06 17 - 2009 08 21 / Europos kinas istoriniuose Vilniaus ir Kauno kiemuose

 
© 2009 Visos teisės saugomos.
VšĮ Meno avilys.

Sprendimas: TAPE