Padoraus žmogaus nuotykis / Przygoda człowieka poczciwego
Padoraus žmogaus nuotykis / Przygoda człowieka poczciwego


1937, Lenkija, komedija, 10 min.

Režisieriai: Franciszka ir Stefanas Themersonai

Filmą „Padoraus žmogaus nuotykis“ autoriai vadina „iracionalia humoreska“. Filmo herojus, įstaigos darbuotojas, išgirsta, kad danguje nebus skylių, jei visi vaikščios atbuli. Taigi jis pakyla nuo savo stalo ir atbulas eina per pasaulį, stumdamas spintą su veidrodžiu. Netrukus susiburia pasipiktinusiųjų demonstracija: „Šalin atbulą vaikščiojimą“, „Danguje tikrai bus skylė“. Filmo herojus užsikaria ant stogo ir sako tiesiai į kamerą: „Ponai, reikia suvokti sąlygiškumus“, o įsiutusi minia gauna tik spintą be galinės sienos.


Stefanas Themersonas (g. 1910, Plotske, Lenkijoje – m. 1988, Londone, D. Britanijoje) – lenkų avangardinio kino kūrėjas, rašytojas, filosofas, kompozitorius bei leidėjas. Varšuvoje studijavo fiziką bei architektūrą, tačiau domėjosi fotografija, kinu, rašė prozą, poeziją, publicistinius straipsnius, filosofinius esė. 1931 m. vedė Franciszką Weinles (g. 1907, Lenkijoje – m. 1988, Londone, D. Britanijoje), Varšuvos meno akademijos studentę. Kartu su ja sukūrė filmus, kurie priklauso avangardo klasikai: „Vaistinė“ (1930), kuri laikoma pirmąja lenkų kino avangardo juosta, „Europa“ (1931–1932), „Muzikinis momentas“ (1933), „Trumpas sujungimas“(1935), „Padoraus žmogaus nuotykis“ (1937), „Akis ir ausis“ (1945). 1935 m. kartu su kitais kolegomis įkūrė „Kino autorių bendrovę“ („Spółdzielnia Autorów Filmowych“), leido leidinį „f. a.“ („film artystyczny“ – liet. meninis kinas). 1937 m. Themersonai išvyko į Prancūziją, kilus karui persikėlė į Angliją, kur gyveno ir kūrė iki pat mirties. 1948 m. jie įkūrė leidyklą „Gaberbocchus Press“, kuri išleido daug vertingos literatūros, išsiskiriančios originaliu knygų apipavidalinimu.
S. Themersonas manė, kad kinas yra vizualus nuotykis, kuris turi sudaužyti žiūrovo pasitenkinimą savimi ir kankinti jo vaizduotę. Kinas esąs ne tai, kas vyksta ekrane, o tai, kas vyksta žiūrovo galvoje ir jo jausmuose. Režisierius sakė: „Mano filmai skelbia pagiriamąjį žodį netvarkai ir chaosui“. S. Themersono filmai priešinasi mąstymo stereotipams. Jiems būdingas groteskas, absurdas ir pašaipa.

Kultūra gyvai

Kinas mieste

2009 06 17 - 2009 08 21 / Europos kinas istoriniuose Vilniaus ir Kauno kiemuose

 
© 2009 Visos teisės saugomos.
VšĮ Meno avilys.

Sprendimas: TAPE