Sekmadienio žmonės / Menschen am Sonntag
Sekmadienio žmonės / Menschen am Sonntag

1929–1930, Vokietija, dokumentinė drama, 74 min.

Režisieriai: Robertas Siodmakas, Curtas Siodmakas, Edgaras G. Ulmeris, Fredas Zinnemannas
Scenarijaus autoriai: Billy'is Wilderis, Curtas ir Robertas Siodmakai
Operatorius: Eugenas Schüfftanas
Vaidina: Erwinas Splettstößeris, Annie Schreyer, Wolfgangas von Waltershausenas, Brigitte Borchert, Christl Ehlers ir kt.

Filmas „Sekmadienio žmonės“ subūrė jaunus kino kūrėjus – Robertą Siodmaką ir jo brolį scenaristą Curtą, režisierius Edgarą Ulmerį, Fredą Zinnemanną ir Billy'į Wilderį – kurie vėliau visi išgarsėjo Holivude.
Berlynas. 1929-ųjų vasara. Miestas pilnas gyvybės ir energijos. Didmiestyje šurmuliuoja gyvenimas: gatvėse, stotyse, kiemuose, kavinėse, parduotuvėse, parkuose... Tačiau ateina savaitgalis ir miestas ištuštėja. Rodos, visi išvyksta iš miesto. Taksi vairuotojas Ervinas susipyksta su žmona ir su draugu Volfgangu bei dviem merginomis Kristl ir Brigita taip pat išvažiuoja į užmiestį. Ten jų laukia maudynės ežere, važinėjimasis vandens dviračiais, pasivaikščiojimai miške, piknikas gamtoje ir lengvas flirtas. Tik tokį gražų sekmadienį ir galima išties mėgautis gyvenimu. Rytoj išauš niūrus pirmadienis, sunkios savaitės pradžia. Kaip skelbia filmo paskutinis titras: „kasdien 4 milijonai vokiečių svajoja apie ateinantį sekmadienį“.

Šis nedidelio biudžeto filmas nufilmuotas dokumentine maniera. Jame patys save vaidina neprofesionalūs aktoriai (kaip skelbia titrai – „filmas be aktorių“). „Sekmadienio žmonės“ tiksliai užfiksavo savąjį laikmetį. Tai šviesus ir džiaugsmingas vasariško tarpukario Berlyno paveikslas. Nors sukurtas prieš 80 metų, ir šiandien šis filmas atrodo labai jaunatviškas ir šiuolaikiškas. Filme daugiausiai naudojami stambūs ir vidutiniai planai. Kamera užfiksuoti „sekmadienio žmones“ – charakteringi tos epochos tipažai, išraiškingos kasdieninės scenelės ir realaus gyvenimo vaizdai.

Robertas Siodmakas (g. 1900, Drezdene, Vokietijoje – m. 1973, Lokarnoje, Šveicarijoje) – vokiečių režisierius, kūręs filmus Vokietijoje, Prancūzijoje bei JAV, į kur išvyko 1940 m. Į Europą sugrįžo 1951 m. Režisavo įsimintinus, pripažinimo sulaukusius psichologinius detektyvus ir kriminalines dramas: „Dama fantomas“ (1944), „Įtariamasis“ (1944), „Kalėdinės atostogos“ (1944), „Dėdė Haris“ (1945), „Žudikai“ (1946), „Sraigtiniai laiptai“ (1945), „Žiurkės“ (1955, Berlyno festivalio „Auksinis lokys“), „Nelabasis ateina naktį“ (1957) ir kt.

Kultūra gyvai

Kinas mieste

2009 06 17 - 2009 08 21 / Europos kinas istoriniuose Vilniaus ir Kauno kiemuose

 
© 2009 Visos teisės saugomos.
VšĮ Meno avilys.

Sprendimas: TAPE