Traktatas apie seiles ir amžinybę / Traité de bave et d’éternité
Traktatas apie seiles ir amžinybę / Traité de bave et d’éternité


1951, Prancūzija, drama, 120 min.

Režisierius: Jean'as-Isadore'as Isou
Vaidina: Jean'as-Isadore'as Isou, Marcelis Achard'as, Jean'as-Louis Barrault, Jean'as Cocteau, André Maurois ir kt.

„Traktatas apie seiles ir amžinybę“ – trijų dalių eksperimentinis filmas. Garso takelis kartais neatitinka vaizdo. Kino juosta tyčiai išbalinta ir suraižyta. Siužetas nerišlus. Pagrindinis filmo siekis – kelti radikalias kino atsinaujinimo idėjas, ieškoti naujų kelių kinui vystytis.
„Visų pirma aš manau, kad kinas yra pernelyg riebus. Jis aptukęs. Kinas pasiekė savo ribas, t.y. maksimumą. Jei tik bandys dar plėstis – kinas susprogs. Jei ta riebi kiaulė dar pūsis, susprogs į tūkstančius gabalėlių. Aš skelbiu kino griūtį, pirmą apokaliptinį atskirybės, proveržio ženklą tos išpurtusios ir nutukusios organizacijos, kuri vadinasi filmu“, – sakė J. I. Isou.

Jean'as-Isidore'as Isou (tikroji pavardė Isidoras Goldsteinas, g. 1925, Botosanoje, Rumunijoje – m. 2007, Paryžiuje, Prancūzijoje) – prancūzų rašytojas, kino kūrėjas ir kritikas, radikalaus avangardinio letristų judėjimo iniciatorius. 1945 m. atvyko į Paryžių. Norėjo kurti filmus, kurie būtų „maištas prieš kiną“, siekė savo darbais parodyti, koks turėtų būti kinas. „Traktatas apie seiles ir amžinybę“  – letristų kino manifestas.
Tai yra pirmasis J. I. Isou filmas, kuriame, beje, jis pats save ir vaidina – jauną estetą, kvestionuojantį kino kūrimo taisykles. Filmas Kanų kino festivalyje sukėlė riaušes, kurias išvaikyti teko kviesti gaisrinę. Taip pat skandalingai filmo premjera įvyko ir San Franciske. „Ši juosta – tramplinas į kažką nauja ar tuštuma?“ – retoriškai klausė garsusis rašytojas, režisierius Jean'as Cocteau, – „Atsakymą sužinosime po kokių penkiasdešimties metų“.

Kultūra gyvai

Kinas mieste

2009 06 17 - 2009 08 21 / Europos kinas istoriniuose Vilniaus ir Kauno kiemuose

 
© 2009 Visos teisės saugomos.
VšĮ Meno avilys.

Sprendimas: TAPE